Batesville Herald Tribune, Batesville, Indiana

March 28, 2012

OA students excel academically


The Herald-Tribune

BATESVILLE — OldenburgAcademyof the Immaculate Conception administrators recognize students who have achieved third quarter honor roll status. For first honors, students must have a grade-point average of 3.75 or above. For second honors, they must have a GPA of 3.0 or above.

Seniors

First honors

Alex Abrams, Charlotte Bergman, Meredith Brown, Bridget Bruns, Ellen Buening, Conner Cates, Jennifer DeCilles, Megan Dennis, Austin Frey, Meredith Goodall, Bailey Grieshop, Emily Hartman, Mark Hetzer, Jordan Hyland, Rachel Irrgang, Gretchen Junker, Alexander Kirschner, Ann Kuntz, Tessa Larimer, Ashlee Masavage, Dana Maslar, Erin Moll, Emily Oesterling, Rachel Schulte, Alyssa Stein, Katherine Strasemeier, Stephanie Taylor, Amber Teaney and Christen Wanstrath.

Second honors

Chase Glaser, Adam Hornberger, Michael Maple, Paige Riebsomer, Jean Ann Rippe, Jonathan Ronnebaum, Matthew Swanson, Jacquelyn Wagner, Nathan Zitnick and Jackson Zoller. 

Juniors

First honors

Austin Alley, Alec Back, Rachel Gramman, Sarah Gutman, Anna Hagedorn, Carly Hertel, Samantha Horan, William Johnson, Laurel Kelnhofer, Keith Miller, Natalie Pottschmidt, Sarah Siemer, Bryn Smith, Joshua Smith, Emily Ulrich, Courtney Unkrich, Morgan Werner, Gretchen Wilder and Yanling Xu.

Second honors

Sara Abrams, Theresa Brunsman, Brent Bohman, Leo Cao, Kathryn Chaffee, Sarah Cornett, Jonathan Drew, Chelsi Eckstein, Alexandra Fangman, Hannah Hanauer, May Hetzer, Christopher Hockaden, Natasha Hockaden, Austin Hornberger, Samantha Jarman, Mary Kahles, Maria Keck, Miranda Kessens, Lauren Kirschner, Bryan Kline, Andrew Knueven, Peter Lamping, Alexander Lierman, Elizabeth Loch, Chelsea Mayborg, Rina Nakamura, Alicia Quiroz, Cory Richter, Alena Schuckmann, Quincy Shenk, Jialou Shi, Scott Stenger and Luke Wilger.

Sophomores

First honors

Blair Boone, Claire Dickey, Nichole Flaspohler, Isaiah Frey, Peter Harrah, Madelyn Hunger, Meredith Maier, Gabrielle Mungcal, Taylor Murrell, Emily Sanders, Tabitha Shenk, Elizabeth Siemer, Hannah Teaney, Peter Weisbrod and Cora Weisenbach. 

Sophomores

Second honors

Elizabeth Bachus, Rachel Billingsley, Sarah Billingsley, Rachel Fairfield, Luke Hammoor, Joshua Hollingsworth, Olivia Horan, Soyoung Kim, Joshua Kinker, Jessica Kline, Hannah McCann, Jenna Morgan, Daniel Mullen, Briana Tindall, Jacqueline Unkrich and Melinda Zitnick. 

Freshmen

First honors

Nicholas Back, Anna Dickman, Theodore Geis, Ivy Glaser, Caleb Gramman, Matthew Hurm, Christopher Jarman, Hayden Johnson, Jeremy Kelnhofer, Hallie Kile, Ella Lamping, Christopher Nurrenberg, Lyndsay Piche, Kirsten Ricke, Emmalee Schulte, Brooke Siefert, Brian Ulrich, Sarah Wilder, Laura Wilson, Marissa Wroblewski and Luke Wukusick.

Second honors

Rory Bauman, Caitlyn Bowling, Courtney Eckstein, Margaret Grieshop, Emily Gutman, Emily Harm, Elizabeth Harrah, Cassandra Holtel, Megan Hornberger, Mark Hoog, Jacob Kessens, Olivia Lewis, Jordan Miller, Aaron Moorman, Cassidy Rohrig, Cory Schuman, Haylee Siegel and Brian Weberding.